ISKOLAÉRETTSÉG!?

2016.03.12

Iskolaérettség, avagy mikor kezdje el gyermekünk az iskolát?

tabla.jpgAmikor gyermekünk hatodik életéve felé közeledik, minden szülőnek újra meg kell barátkoznia az iskola gondolatával. Ebben az időben általában két kérdés foglalkoztatja a szülőket:

• Alkalmas-e a gyerekem az iskolakezdésre?
  • Melyik iskolát válasszam?

Az óvónők, pszichológusok, orvosok az iskolaérettség fogalmát használják annak megítélésére, hogy alkalmas-e egy gyerek az iskola megkezdésére vagy sem.
A 20/2012.(VIII.31.) EMMI rendelet a nevelési-oktatási intézmények működéséről az óvodavezető hatáskörébe adta a döntést, hogy a 6. életévét augusztus 31-ig betöltött gyermek menjen-e iskolába, vagy maradjon még egy évig óvodában a gyermek fejlődését végigkövető dokumentumok alapján. Az óvodavezető döntéséhez valamennyi, a gyermek korábbi vizsgálataival, fejlesztésével kapcsolatos véleményt figyelembe kell, hogy vegyen, beleértve a védőnő, a háziorvos (5 éves státuszlap), a logopédus, a pszichológus, fejlesztőpedagógus, szülő és elsősorban a csoportban dolgozó óvónőét a beiskolázás optimális időpontjának megválasztásához. Ezt a döntését a szülővel meg kell beszélni, hogy megegyezik-e az ő véleményével. Az a gyermek, aki folyó év augusztus 31.-éig betöltötte 6. életévét, iskolaköteles korba lépett. Ezeket a gyerekeket a lakóhely szerint illetékes iskolába be kell íratni. A beíratás pontos dátumát az iskolákban illetve az óvodákban lehet megtudni. A szeptember elseje után születettek - a gyermek a 6. életévét 2016. augusztus 31-ig nem tölti be, de a szülő és az óvónő véleménye alapján elérte az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, a szülő kérelmére és a szakértői bizottság javaslatára a kormányhivatal engedélyével a gyermek megkezdheti általános iskolai tanulmányait.
A gyermekek fejlődése azonban gyakran eltérő mértékű és ütemű, ezért a törvény lehetőséget ad arra, hogy a gyermek egy évvel később kezdjen iskolába járni. Ezek alapján, tehát annak a gyermeknek kötelező megkezdeni iskolai tanulmányait, aki a folyó évet megelőző év augusztus 31.-éig betöltötte 6. életévét. / tehát 2016. szeptemberében azoknak a gyermekeknek kell beülni az iskolapadba, akik 2015. augusztus 31.-éig megünnepelték hatodik születésnapjukat. Ők már tovább nem várhatnak, ill. csak szakvéleménnyel maradhatnak.
Mi legyen azokkal a gyermekekkel, akik elkezdhetik tanulmányaikat, ugyanakkor az évhalasztásra is lehetőségük van?
Esetükben kell alaposan mérlegelni azt, hogy alkalmasak-e az iskolakezdésre, vagy sem. Amennyiben a szülő és az óvónő eltérő véleményen van, vagy a szülő bizonytalan, mert sokféle érvet hallott az iskolakezdés mellett és ellen, érdemes a gyermekkel felkeresni a területi Nevelési Tanácsadót, ahol a gyermek vizsgálata alapján javaslatot adnak a szülőnek.

ÖSSZEGEZVE:
  • Ha a gyermek 2009. 09. 01. és 2010. 08. 31. között született, az óvoda és a szülő közös döntése alapján még egy évet maradhat óvodában.
  • Ha a gyermek 2008. 09. 01. és 2009. 08. 31. között született, csak a szakértői bizottság szakvéleménye alapján vehet részt még egy évig az óvodai nevelésben.
  • Ha a gyermek 2008. 08. 31. vagy az előtt született, mindenképpen meg kell kezdenie általános iskolai tanulmányait.
  • Ha a gyermek 2010. 09. 01. vagy az után született, és az iskolakezdéshez szükséges fejlettséget az óvoda és a szülő véleménye szerint is elérte, szakértői vélemény is szükséges az iskolakezdéshez.
Amennyiben az óvoda és a szülő véleménye nem egyezik, illetve a gyermek fejlettsége egyértelműen nem ítélhető meg, kérhető a szakértői (iskolaérettségi) vizsgálat elvégzése.
Miért fontos, hogy a gyermek a számára megfelelő időben kezdje meg tanulmányait?
Az iskolába lépéssel alapvetően megváltozik a gyermek státusza a családban és a társadalomban is. Fő tevékenysége a tanulás lesz, az iskola teljesítményt vár el tőle és ezt a teljesítményt értékeli is. Amennyiben a gyermek fizikailag és pszichésen még nem érett meg az iskolai követelmények teljesítésére, sorozatos kudarc éri majd, ami évekre - esetleg egész iskolai pályafutására- meghatározza a tanuláshoz, az iskolához való viszonyát, befolyásolhatja pályaválasztását, későbbi életét.
A döntés tehát nem könnyű.
Nem jó a "korai" iskolakezdés, ugyanakkor az iskolára érett gyermek "visszatartása" sem vezet eredményre.